Otestujte sa

Kľúčom k úspešnému zdolaniu tejto výzvy je aj primeraná príprava a tréning.
Nasledujúci príklad poskytuje podrobnejší návrh nenáročného programu na prípravu a rozvoj kondície pomocou chôdze na obdobie 5 týždňov.

Týždeň Počet krokov za min. Doba zaťaženia v min. Prejdená vzdialenosť
 1 80 30 1,8 km
 2 85 45 2,7 km
 3 90 45 3,3 km
 4 90 50 3,4 km
 5 90 55 3,7 km

Počet tréningov v týždni by nemal klesnúť pod tri a prejdená vzdialenosť spolu s dobou zaťaženia by sa mala predlžovať. Pre spestrenie vašej prípravy môžete vyskúšať aj kombinovaný tréning a ísť si zaplávať, zabicyklovať alebo si zacvičiť. 

Okrem cieleného vyhľadávania chôdze (turistika, prechádzky) je vhodné pri príprave na Karpatskú vandrovku využiť aj situácie z každodenného života. Obmedzte používanie výťahu, choďte radšej po schodoch pešo, nepoužívajte auto alebo autobus za každú cenu a aspoň pre kratšie úseky využívajte čo najviac svoje nohy.

Nezabúdajte na správny pitný režim a na vhodnú stravu.
Dopĺňanie tekutín je o to dôležitejšie, čím je daná činnosť náročnejšia. Človek by mal prijať asi 3 litre tekutín denne.  Počas tréningu, resp. túry pite po malých množstvách, ale pravidelne. Lepšie je vodu privádzať po menších dávkach, než nárazovo “exnúť” pol litra. 

V horúcich dňoch pite tak veľa, ako len môžete. Najlepšia je čistá voda bez akýchkoľvek bubliniek. Môžete použiť aj iný nápoj, napríklad neperlivé minerálky, čaj, džúsy. Do príjmu tekutín sa započítavajú aj tekutiny obsiahnuté v ovocí a v zelenine. Neodporúča sa používať kofeínové nápoje, pretože sú močopudné. 

Príznaky nedostatku tekutín: únava, sucho v ústach, bolesti hlavy, pocity otupenosti a apatie, závraty, pozorovateľný pokles výkonnosti, vyšší tlak krvi, kŕče. Postupne, ako klesajú zásoby vody začína klesať výkonnosť, pridáva sa únava. Prejavy dehydratácie môžu byť individuálne, ale ak máte niektorý z vyššie uvedených stavov, vždy v prvom rade myslite na to, že príčinou môže byť “obyčajný” smäd.

Vyšší podiel sacharidov a nízky obsah tukov – táto informácia je významná pre všetkých vytrvalcov. Prijaté karbohydráty udržia hladinu krvného cukru na optimálnych hodnotách, a to aj pri vytrvalostných aktivitách. Telo tak bude mať dostatok energie a svaly budú plynulo zásobované kvalitnou energiou. Vhodnými zdrojmi karbohydrátov sú cereálie, chlieb, ovocie, alebo ryža. To, či sacharidy telo príjme v tekutinách, alebo v pevnej strave, nemá na výkon žiaden vplyv. Dobre poslúžia napr. džúsy. Takéto zásobovanie je dôležité najmä pri vytrvalostných aktivitách prekračujúcich hodinu. Pokiaľ si teda telo na extrémnu záťaž nepripravíte v podobe zásob cukru, asi po hodine začne energia dochádzať. Majte preto po ruke fľašu s vhodným nápojom a priebežným popíjaním energiu dopĺňajte. 

Aj keď sú cukry pre vytrvalostné aktivity číslo jedna, tuky a bielkoviny nesmú byť opomenuté. Väčšina ľudí dokáže potrebné bielkoviny získať z potravín ako je hydina, mäso, vaječné bielka a nepotrebuje popri bežnej strave užívať výživové doplnky.